trende

Yerli sermayeli teknoloji şirketi Exepix faaliyetlerine başladı

Yerli sermayeli teknoloji şirketi Exepix faaliyetlerine başladı

Exepix Teknoloji Üst Yöneticisi Emre Bora, “Uzmanlığımız geleceğin sistemlerinden olan nesnelerin interneti olduğu için kendimizi bir sektörle sınırlandırmıyoruz, yatırımlarımızla çok daha geniş alanda hizmet sunmayı planlıyoruz” dedi.

Gürsoy Grup, Türkiye’de perakende, enerji, inşaat ve madencilik alanlarındaki teknoloji açığını kapatmak ve buradaki potansiyeli desteklemek için çözümler geliştirmek amacıyla Exepix isimli yeni bir teknoloji şirketi kurdu.

Gürsoy Grup’tan yapılan açıklamaya göre, 30 kişilik yazılım ekibiyle grup bünyesinde faaliyetlerine başlayan Exepix, kısa ve orta vadede 100 kişilik bir yazılımcı sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Grubun 9. faaliyet alanı olan teknoloji sektöründe yerini alan Exepix’in ‘Susaam’ ürün yazılımı; machine learning, AI ve yapay zeka ile güçlendirilmiş gerçek zamanlı video analiz ve işleme çözümü olarak öne çıkıyor. Kişi sayma ve analiz çözümü olan Susaam, öğrenilebilir mimari teknoloji yapısıyla farklı sayma, ayırma, analiz yapma gibi işlevleri yerine getirebiliyor.

Yeni nesil teknolojilere yatırım yapmayı amaçlayan Exepix, enerji alanında geleceğin teknolojisi olan elektrikli araç şarj ünitelerinin tüm yazılım ve altyapı süreçlerini geliştiriyor. Türkiye’nin şarj ağının hızla gelişmeye başladığı bir dönemde yazılım gücü ile yakın zamanda önemli bir oyuncu haline gelme hedefini taşıyor.

– ‘Yatırımlarımızla çok geniş alanda hizmet sunmayı planlıyoruz’

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Exepix Teknoloji Üst Yöneticisi (CTO) Emre Bora, Türkiye’de ekonomiye en fazla katkı sağlayan sektörlerdeki teknolojik geliştirmelere odaklandıklarını bildirdi.

Bora, ‘Bu sayede öncelikle yurt içi akabinde ise yurt dışına katma değeri yüksek ihracat hedefimiz var. Uzmanlığımız geleceğin sistemlerinden olan nesnelerin interneti olduğu için kendimizi bir sektörle sınırlandırmıyoruz, yatırımlarımızla çok daha geniş alanda hizmet sunmayı planlıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

– Yüzde 100 yerli yazılım MaxDATA maliyet odaklı çözümler

Emre Bora, farklı ürün yazılım çözümleri sunduklarını belirterek, geliştirdikleri MaxDATA ağ izleme ve yönetim yazılımının benzerlerine göre fonksiyonları ve fiyatıyla avantajlı konumda olduğunu bildirdi.

MaxDATA yazılımının özelliklerinden bahseden Bora, şu açıklamalarda bulundu:

‘ISO27001 standardının bir gereksinimi olarak altyapıda iş sürekliliği, ağ güvenliği, risk ve performansının sağlanması amacıyla MaxDATA Ağ İzleme ve Yönetim Ürünü şirketlerin öncelikleri arasında yer alıyor. Bu alanda yazılım sunan yurt dışı menşeli ürünlerin kurulum ve kullanımı zor ve oldukça pahalı.

Biz MaxDATA’yı gelişmiş, kapsamlı ve erişilebilir fiyatlarla sunduğumuz için birçok kurum tarafından tercih ediliyor. AtlasGMT’nin özel projelere göre yazılımı kişiselleştirme imkânı sunması da önemli bir avantajımız.’

25.11.2023
472
Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?